Autystyczny Dzień Dumy

18 czerwca, środa

Autystyczny Dzień Dumy
© ShutterStock
Autystyczny Dzień Dumy (Autistic Pride Day) to ważne święto obchodzone corocznie 18 czerwca. Jego celem jest promowanie akceptacji i dumy z bycia osobą autystyczną, a także podkreślenie wartości różnorodności neurologicznej.

Pochodzenie i Historia
Święto zostało zapoczątkowane w 2005 roku przez organizację Aspies For Freedom (AFF), której członkowie chcieli zmienić sposób postrzegania autyzmu. Zamiast traktować autyzm jako zaburzenie wymagające leczenia, postulowali uznanie go za naturalny sposób bycia i przejaw ludzkiej różnorodności.

Główne Cele Święta
Autystyczny Dzień Dumy nie tylko podkreśla pozytywne aspekty autyzmu, ale także promuje prawa osób autystycznych. Jego kluczowe przesłania to:
– Akceptacja osób autystycznych bez prób „leczenia” ich neurologii
– Podkreślanie wartości różnorodności neurologicznej
– Zwiększanie świadomości społecznej na temat autyzmu
– Wzmacnianie poczucia dumy i samoakceptacji u osób autystycznych

Symbole i Obchody
Obchody Autystycznego Dnia Dumy są organizowane na całym świecie, zarówno online, jak i w przestrzeniach publicznych. W tym dniu często organizowane są spotkania, wykłady, kampanie społeczne oraz wydarzenia artystyczne.

Jednym z ważnych symboli ruchu na rzecz akceptacji autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności. Symbolizuje on różnorodność i nieograniczony potencjał osób autystycznych.

Dlaczego Akceptacja Jest Ważna?
W przeciwieństwie do podejścia medycznego, które często skupia się na „terapii” autyzmu, ruch neuroatypowej dumy podkreśla wartość wsparcia i akceptacji. Osoby autystyczne nie muszą się „dostosowywać” do neurotypowych standardów – powinny być szanowane takie, jakie są.

Autystyczny Dzień Dumy to wyjątkowa okazja do świętowania tożsamości autystycznej i budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa dla wszystkich.

Autystyczny Dzień Dumy

Autystyczny Dzień Dumy – pozostało dni: 115. Ustaw Odliczanie czasu do wydarzenia

Autystyczny Dzień Dumy w innych latach

Autystyczny Dzień Dumy w innych krajach

Niniejsza strona internetowa używa plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na nasze warunki dotyczące korzystania z plików cookie.